Stowarzyszenie Nadir
   Nawigacja
Strona Główna
O Stowarzyszeniu
o Nas
Wolontariusze
Zasady adopcji
Adopcje
Adopcje Wirtualne
W stałych domach
Zielona łąka
Prawa zwierząt
Zaginieni
Poradnik
Z Życia Wzięte
Pomagają Nam
Linki
Nasze Bannery
Kontakt
Jak nam pomóc?
Domy Tymczasowe
WZTS
   Ostatnie Artykuły
Ciekawostki
ANTYporadnik
Metamorfozy
Historie
Interwencje
Domy Tymczasowe
Jakakolwiek pomoc udzielona potrzebującym, bez względu na to, czy dotyczy ludzi czy zwierząt godna jest pochwały. Nikt nie rodzi się z "umiejętnością pomocy". Czasami taka pomoc jest nieporadna, czasami fachowa - ale jest. I to się liczy. Dlatego, zamiast gardzić osobami skradającymi się pod osłoną nocy z karmą dla kotów spójrzmy na nie obiektywnie. One wydają na karmę swoje uczciwie zarobione pieniądze. Nie przeznaczają ich na alkohol, nową komórkę, szybszy samochód czy zajęcia feng-shui dla trzylatka. Nikt z nas nie chciałby przecież słyszeć komentarzy dotyczących sposobu, w jaki wydaje zawartość swojego portfela. Dlatego przestańmy w tych ludziach widzieć "dziwaków". Ich hobby jest co naj mniej tak samo dobre jak wydawanie fortuny na modele samolotów czy zabytkowe monety.
Organizacje pozarządowe, których statutowym celem jest pomoc zwierzętom we wszystkich możliwych formach, starają się także pomagać takim osobom. Często otaczają opieką znalezione przez karmicielki "koty", których dalsza egzystencja bez lekarskiej ingerencji stałaby pod znakiem zapytania. Takie "wyłapane" zwierzęta trafiają w większości przypadków do domów tymczasowych. I tu zaczyna się ich nowy etap życia.

Dom tymczasowy to miejsce, gdzie potrzebujący zwierzak otaczany jest troskliwą opieką medyczną i gdzie przygotowuje się go do funkcjonowania w „ludzkiej rodzinie”. Kiedy z przerażonego, brudnego i pokrwawionego kłębka sierści wyłania się piękne, zdrowe zwierzę rozpoczyna się proces szukania dla niego nowego domu stałego, w którym będzie mógł zamieszkać do końca swoich dni.

Dlatego to właśnie osobom, które decydują się zostać domem tymczasowym należą się słowa najwyższego uznania. Bo to one biorą na siebie najcięższe obowiązki. To nieprzespane noce spędzone na podawaniu kroplówek, głaskaniu po głowach i pilnowaniu nietykalności założonych opatrunków. To kilometry przebyte w drodze do weterynarzy, godziny spędzone w poczekalniach w nadziei, że zabieg się uda. A wszystko to kosztem swojego wolnego czasu i urlopów. To też leczenie ran drapanych i gryzionych , nieustanny kontakt z chorobami i bakteriami groźnymi dla ludzi oraz sprzątanie wymiotów, biegunek, przygotowywanie zaleconego przez lekarza jedzenia i godzenie się na zniszczenia, które są nieodłącznym elementem posiadania zwierząt w domu. To tym ludziom należą się słowa największego podziękowania, nawet wtedy, kiedy podejmują decyzję o zakończeniu swojej działalności.

To właśnie dzięki domom tymczasowym zwierzęta przebywają w normalnych warunkach. Nie są przetrzymywane w klatkach, nie muszą walczyć o terytorium i nie zagryzają się, ponieważ dobiera się ilość zwierząt do posiadanej powierzchni. Zwierzęta uczone są zachowywania czystości i oswajane. Dlatego też domy tymczasowe są głównym „generatorem kosztów” wszelkich organizacji prozwierzęcych. To one ponoszą koszty utrzymania i leczenia zwierząt pozostających pod ich opieką. Domy tymczasowe to ludzie zamożni i biedni. Bez względu na poziom ich dochodów, jeżeli osoby te same nie zaproponują pokrycia części lub całości kosztów związanych z utrzymaniem podopiecznych, należy się im zwrot wszelkich poniesionych na „ tymczasowe” zwierzęta wydatków. To także w tym celu organizowane są zbiórki publiczne, sprzedawane cegiełki itd.

Niestety, czasami zdarzają się sytuacje porzucania przez organizacje zwierząt w domach tymczasowych. Na początku wszystko wydaje się miłe i cudowne, składane są deklaracje dotyczące wzajemnych rozliczeń i zwierzak trafia „ na tymczas ”. A później okazuje się, że organizacja albo wycofuje swoje pierwotne deklaracje albo zapomina, że ma zwierzęta pod opieką w domach tymczasowych. W takich sytuacjach te uboższe domy pozostają bez wyjścia – zaprzestają leczenia, zmniejszają racje żywnościowe i starają się usilnie znaleźć jakieś rozwiązanie problemu. Dla części zwierząt taka sytuacja może skończyć się tragicznie.

W efekcie powiększa się krąg osób poinformowanych o problemie. Ktoś, kto chciał zostać domem tymczasowym rezygnuje, bo po prostu się boi. Wieść gminna się rozchodzi i cierpią na tym nawet te organizacje, które regularnie i rzetelnie wywiązują się z zaciągniętych zobowiązań.

Dlatego apelujemy - zdecydujcie się Państwo na bycie domem tymczasowym, bo każdy jest na wagę złota. Możecie zrobić wiele dobrego dla siebie i dla zwierząt. Ale najpierw sprawdźcie, czy ta pomoc nie obróci się przeciwko Wam. Spiszcie na piśmie warunki wzajemnej współpracy i egzekwujcie je. Nie pozwólcie „grać na uczuciach” bo przecież najważniejsze w tym wszystkim jest dobro zwierząt.
   Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
   Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Nutaradysianka
09/07/2017
Witam, ponoć na tej stronie są zdjęcia z interwencji i Beaty Król z Świetklańca. Proszę o pomoc. Znajomej pies jest i tej Pani i wydaje mi się, że nie jest za fajnie. Pozdrawiam

agus848
11/06/2011
kocham zwierzaki sama im pomagam

olgapasek4
07/08/2011
zwierzki

olgapasek4
07/08/2011
Kocham zwierzki

Nadir
11/29/2010
AUKCJE CHARYTATYWNE można znaleźć na naszym profilu ALLEGRO, link w dziale 'Kontakt'

Nadir
11/29/2010
MIŁOŚNIKÓW ZWIERZĄT prosimy o dodanie do znajomych naszego profili N-K. Link w dziale 'Kontakt'

Nadir
11/28/2010
Stowarzyszenie NADIR - Pomagamy Zwierzętom !


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie